Elewacje wentylowane – projektowanie
Wszędzie tam, gdzie panuje duża wilgotność powietrza, albo po prostu budynki są narażone na działanie silnego wiatru, opadów i promieniowania słonecznego, sprawdzą się elewacje wentylowane. Są to fasady, w których stosuje się szczelinę izolacyjną pomiędzy warstwą ocieplenia budynku a warstwą zewnętrzną.
Projektowanie elewacji wentylowanych i rodzaje okładzin
Elewacje wentylowane te są bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych fasad (które układa się metodą lekką mokrą) Do tego, w mogą znacznie poprawić walory termoizolacyjne budynku. Wśród innych ich zalet można wymienić również to, że:
- ochraniają budynki przed wilgocią oraz przed działaniem różnorodnych warunków atmosferycznych,
- ich szczelina wentylacyjna (między warstwą termoizolacyjną a okładziną) staje się dodatkową izolacją budynku,
- mogą być one stosowane przy różnorodnych formach i konstrukcjach architektonicznych budynków (zarówno na tych stawianych, jak i dawno istniejących).
Co ważne, fasady wentylowane sprawdzą się w domach jednorodzinnych, ale są one także doskonałym rozwiązaniem jeśli chodzi o budynki użytku publicznego, różnego rodzaju instytucje oraz firmy. Zaczynamy od wykonanie rysunków z podziałem elewacji wraz z widocznymi panelami, jeżeli podział nie jest narzucony przez architektów budynku. Następnym etapem jest projektowanie podkonstrukcji aluminiowej (tzw. rusztu) czyli dobór odpowiednich elementów kotwiących kołki, dyble marki, czyli projekt zamocowań. Następnie dobierana jest wełna z welonem czyli ocieplenie. W zależności od sposobu montowania paneli dobiera się ruszt aluminiowy. Dopiero wtedy wykonaujemy rysunek paneli. Jest to o tyle ważne, że obecnie zdecydować można się na różnorodne okładziny, a każda z nich na budynku może prezentować się inaczej. Projekt elewacji wentylowanej i jej realistyczna wizualizacja to podstawa udanej inwestycji. Okładziny elewacyjne w technologii elewacji wentylowanych, mogą być produkowane z różnego rodzaju materiałów, przybierając inne kształty, wzory, a także faktury. Wśród tych najpopularniejszych okładzin wymienić można:
- Panele kompozytowo-aluminiowe: są sztywne i lekkie, mają szeroką paletę barw, a ich montaż nie wymaga dużej liczby elementów mocujących.
- Płyty z laminatu HPL: są to płyty z powłoką dekoracyjną, która imitować może kamień, korek, drewno, a nawet aluminium.
- Płyty włókno-cementowe: na rynku dostępne są w różnych grubościach i rozmiarach (od niewielkich płytek po naprawdę duże panele)
- Ceramiczne płyty fasadowe: wytwarzane z glinek i tlenków (stąd też mogą przyjmować różne kolory).
- Płyty włókno-betonowe: można w nich wykorzystywać różnorodne tekstury, dlatego sprawdzają się w złożonych konstrukcjach architektonicznych.
Kompleksowym zaprojektowaniem reprezentacyjnych i funkcjonalnych elewacji wentylowanych wraz z nadzorem realizacji zajmie się bez żadnego problemu moje studio projektowe TB Projekty.
Elewacja wentylowane: zrealizowane projekty | Galeria | Portfolio
Wycena i kontakt